• Süpervitrin
Estrogenolit HapEstrogenolit Hap ve Estrogenolit Damla
Adaçayı Tohumu,adaçayı Salvia Officinalis,adaçayı Tohumu,adaçayı
İlan No : #00656110
350 TL
İlan Tarihi :
Marka
Bahçe
Seri
Bahçıvanlık Ekipmanları
Tipi
Bahçıvanlık Ekipmanları

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adı Soyadı :
murat yaman
Puan Ver :
Telefon (Cep) :
0(545) 874 1363
Kullanıcı Puanı :
% 0 Olumlu
İşlem Sayısı :
0
Üye Durumu :
Offline !
Estrogenolit Hapı ve Estrogenolit DamlasıEstrogenolit Hapı ve Estrogenolit Damlası

İLAN AÇIKLAMASI

Adaçayı Tohumu (Salvia officinalis) Tıbbi Adaçayı Tohumu  1 kg'da 130.000 adet tohum mevcuttur. Kg Fiyatı 350 TL 500 gr 200 TL 250 gr 125 TL 100 gr 45 TL 50 gr 25 TL

TIBBİ ADAÇAYI YETİŞTİRİCİLİĞİ (Salvia officinalis):Avrupa’da tıbbi kullanımı resmen kabul edilmiş olan adaçayı, Türkçe Tıbbi adaçayı olarak isimlendirilen Salvia officinalis L. bitkisidir.

Adaçayı; çok yıllık, genel olarak 50cm, nadiren de 100cm boyunda, çalımsı basit yapraklı, genellikle morumsu mavi çiçekli bir bitkidir.

Adaçayı yapraklarının en önemli maddesi uçucu yağı (Oleum Salviae)’dır. Bunun yanında tanen ve acı madde de taşımaktadır.

Yapraklarda uçucu yağ oranı %1-2,5 arasında değişir.

İklim ve Toprak İstekleri :Adaçayı sıcağı seven çok yıllık bir bitkidir. Kurak koşullara dayanıklı olmasına rağmen sulu koşullarda daha yüksek verim vermektedir. Özellikle genç gelişme devresinde yüksek oranda rutubete gereksinim duyar. Daha ileri büyüme devrelerinde kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. Kurak yaz dönemlerinde 3-4 defa sulanması uygundur.

Toprak istekleri bakımından özellikle kireçli, kumlu - tınlı toprakları tercih eder.

Tohumla üretmede ekim zamanı İlkbahar veya Sonbahardır.

Ege ve akdeniz bölgesi koşullarında en uygun ekim zamanı Sonbahar uygundur. Ekim sonbaharda yapıldığında ilk yıl iki biçim alınırken, ilkbaharda yapılan ekimlerde tek biçim alınmıştır. Ekim, doğrudan  tarlaya mibzerle yapılabileceği gibi, tohumların önce özel hazırlanmış fideliklere ekilmesi, buradan elde edilen fidelerin daha sonra tarlaya şaşırtılması şeklinde de uygulanabilir.

Direk tarlaya ekim mibzerle yapılmakta dekara 2,5-3 kg tohumluk kullanılmaktadır. Sıra arası mesafe 40 cm olarak önerilmektedir.

Önce yastıklarda yetiştirilen fidelerin daha sonra tarlaya şaşırtılması şeklinde üretim tercih edilecekse 1 dekar alan için yaklaşık 200 gr-300 gr tohumluk yeterli olmaktadır.

Fidelikler kekik fidesi yetiştirmek için kullanılan yastıklar gibi hazırlanır. Özellikle tohum çimleninceye kadar tohumun bulunduğu topraklı kısmın kurumamasına özen gösterilmelidir. Fideliğin üzeri naylon vb. ile örtülmelidir. Güneşli havalarda zaman zaman naylon örtüyü açarak fideliği havalandırmak gerekir.

Yastıklar dikim zamanından yaklaşık 20-25 gün önce tamamen açılarak fideler dış hava koşullarına alıştırılır.

Fideler 10-15cm boyuna geldiğinde fidelikten sökülerek tarlaya şaşırtılır. En uygun dikim zamanı erken ilkbahardır.

Bakım :Bitkiler hava koşulları uygun olduğu takdirde ekimden yaklaşık 20 gün sonra toprak yüzeyine çıkarlar. Bitkiler 5-7cm büyüklüğe geldiğinde ilk çapa yapılır. İlk yıl bitki gelişmesi yavaş olduğundan çapalama işlemi birkaç defa tekrarlanır. İkinci çapada, adaçayı bitkilerinin kök boğazı doldurulur. Çapalama biraz derin yapılarak toprak her iki sıraya doğru çekilir ve bitki sıraları arasında karıklar oluşturulur. Özellikle ilk yıl bitkiler daha az geliştiği için yabancı ot mücadelesi çok önemlidir. Daha sonraki yıllarda 3 yada 4 defa çapa gerekebilir. Çapalamada sıra arası mesafesi geniş olduğu zaman, traktörle çekilen çapa makineleri kullanılabilir.

Son biçimden sonra iyi bir çapa yapılırsa, tarla kışa yabancı otlardan arınmış olarak girer.

Adaçayı  vejetasyon  süresince sulanmalıdır. Sulama karık yada damla sulama şeklinde olabilir. Fide dikiminden hemen sonra eğer yağmur yağmazsa yağmurlama sulama yapılmalıdır.

Adaçayı çok yıllık bir bitki olması, her yıl birden fazla biçim yapılması ve hasat edilen bitki aksamının çokluğu nedeniyle, topraktan kaldırdığı besin madde miktarı fazladır.

Hasat :Adaçayı çok yıllık bir bitki olup her yıl birkaç kez biçim yapılabilir. İlk dikim yılında fideler tarlaya erken şaşırtılmış ise biçim yapılır. Kaliteli ürün elde etmek için biçim zamanı çok önemlidir. Genel olarak biçim çiçeklenme döneminde yapılmalıdır. Ancak özellikle ilk biçimden sonra çiçeklenme olmayabilir. Bu durumda üretici adaçayının biçim zamanına gelip gelmediğine karar vermelidir ve biçimi yapmalıdır. Biçim yüksekliği 5-10cm’dir. Biçim bağ bıçaklarıyla yapılabileceği gibi biçme makineleri ile de yapılabilir.

Kurutma :Hasat edilen bitkiler çok fazla su içerdiği için, yığın şeklinde bekletilirse kızışma sonucu kalitede önemli kayıplar meydana gelir. Bu nedenle hasattan hemen sonra bitkiler kurutma yerine götürülerek serilmelidir. Kurutma doğal koşullarda yada, suni kurutma şeklinde yapılabilir. Doğal koşullarda kurutmada, biçilen adaçayları özel hazırlanan kurutma alanlarına yaklaşık 20 cm kalınlığında serilir. Kurutulmak üzere serilen bitkilerin belirli aralıklarla alt üst edilerek kurumaları sağlanır. Yapay kurutmada ise sıcaklığın 35°C’yi geçmemesine özen gösterilmelidir.

Verim :Tıbbi  adaçayının  herba verimi dekara 275-600 kg’dır.

Pazarlanması :Ülkemizde en fazla dış satımı yapılan tıbbi ve aromatik bitkiler içerisinde adaçayı %3’lük bir pay ile 9. sırada yer almaktadır.

KAPIDA ÖDEME İMKÂNI İLE 1 GÜNDE TESLİMAT

SİPARİŞLERİNİZ İÇİN ARAYINIZ

0545 874 13 63


Kişi Tarafından Görüntülenmiştir.

5156

BENZER İLANLAR

ETİKET BULUTU

Adaçayı Tohumu,adaçayı Salvia Officinalis,adaçayı Tohumu,adaçayı
İlan No : #00656110
Estrogenolit HapEstrogenolit Hap ve Estrogenolit Damla

YORUMLAR